top of page

AKTUALNOŚCI

Za hajs z butelek baluj!


Butelki to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów opakowań. Sięgamy po nie często by zaspokoić nasze pragnienie wodą lub innymi napojami. Po ich opróżnieniu stają się odpadem, który ląduje w koszu. Jednak opakowania po wodzie i napojach, takie jak butelki PET, puszki aluminiowe czy butelki szklane stanowią bardzo cenny surowiec, który można albo ponownie użyć lub też przetworzyć i wykorzystać w postaci nowego produktu.


Obecnie na opakowaniach zarabiają podmioty, które zbierają, a następnie sprzedają materiał firmom przetwarzającym opakowania PET, szklane i aluminiowe. Dlaczego my mamy na tym nie zarabiać?


W Lublinie za sprawą Daniela Kozika oraz Michała Pietrzaka powstaje projekt umożliwiający proste i szybkie oddawanie zebranych surowców (tj. butelki szklane, plastikowe oraz puszki aluminiowe) poprzez automatyczne skupy pod wymowną nazwą „Za hajs z butelek baluj”.

Jak mówią autorzy - jego celem jest poprawa świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na to, że w ekologii można łączyć przyjemne z pożytecznym, proponując mieszkańcom miast nagrodę za segregację odpadów w postaci gotówki. Autorzy projektu, swoim zaangażowaniem chcą również "odpiąć łatkę, jakoby recykling był czymś niemodnym i wstydliwym." podając za przykład funkcjonowanie podobnych systemów w krajach zachodnich, które są skuteczne. "Często wyjeżdżam do Niemiec, tam nie widziałem problemu ze śmieciami. Każdy idąc na zakupy zabiera ze sobą siatkę z pustymi butelkami, które wymienia na bon lub gotówkę. Pomyślałem, że tego nam właśnie brakuje – mówi Daniel Kozik.

Twórcy projektu nie ukrywają, że gospodarka odpadami w Polsce jest na niskim poziomie, o czym świadczą m.in. dzikie wysypiska śmieci i walające się dookoła odpady. Oprócz Lublina, planowany jest rozwój systemu w innych polskich miejscowościach, dlatego też wskazane jest by na stronie www.zahajszbutelekbaluj.zyskajwiele.pl za pomocą dostępnego formularza wskazywać miejscowości, w których miałyby w przyszłości powstać automaty.

Pierwszy automat stanie w Lublinie pod koniec lipca, w ostateczności początek sierpnia. W ramach rozwoju inicjatywy planowane jest otwieranie mobilnych automatów, które obsługiwałyby imprezy masowe, ponadto rozwój systemu na całą Polskę, dając zatrudnienie wielu osobom. Zachęcamy do wsparcia oraz promocji projektu, by mógł dotrzeć do jak największej liczby osób. Projekt dostepny jest na stronie www.zahajszbutelekbaluj.zyskajwiele.pl, oraz na profilu na facebook’u „Za hajs z butelek baluj”.

OSTATNIE WPISY
INFORMACJE
TAGI
bottom of page