top of page

AKTUALNOŚCI

Wyzwania Zrównoważonej Gospodarki Odpadami Opakowaniowymi


Jednym z głównych zagadnień i problemów związanych z ochroną środowiska jest obecnie zrównoważony rozwój. W każdej dziedzinie naszego życia korzystamy ze środowiska a działania, które planujemy i są przez nas wszystkich realizowane, mają bezpośredni lub pośredni wpływ na środowisko.

Inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i przede wszystkim zrównoważonego rozwoju prowadzone są w wielu miejscach naszego kraju. Jedną z nich jest inicjatywa, której celem jest upowszechnianie i praktyczne wdrażanie założeń, zasad, wartości i narzędzi związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz zwiększanie świadomości społecznej, działająca pod nazwą Fundacja Sendzimira.

Fundacja Sendzimira swoim zaangażowaniem w tematykę zrównoważonego rozwoju przyczynia się m.in. do:

  • budowania świadomego ekologicznie społeczeństwa obywatelskiego poprzez działalność edukacyjno-naukową, promując przy tym gospodarkę przyjazną dla środowiska;

  • ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego;

  • budowania partnerstwa pomiędzy Fundacją, uczelniami wyższymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organami administracji państwowej, organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami przedsiębiorstw produkcyjnych i biznesowych.

Fundacja prowadząc od początku swojego istnienia wiele projektów w zakresie zrównoważonego rozwoju, stara się dotrzeć do jak największej grupy społecznej, poszerzając ich wiedzę, którą oni sami przekazać mogą dalej. Wśród dotychczasowych projektów Fundacji można wymienić m.in.:

  • Warsztaty Piramidy Zrównoważonego Rozwoju;

  • Akademia Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju;

  • Akademia Wyzwania Zrównoważonej Gospodarki Wodnej;

  • Licz na zieleń: Partycypacyjne zarządzanie przyrodą w mieście;

  • wiele innych projektów realizowanych na szczeblach lokalnych z zainteresowanymi podmiotami.

Tegoroczne projekty realizowane przez Fundację Sendzimira skupiają się wokół tematyki wody – program „Woda wolna od butelek” oraz wokół odpadów opakowaniowych.


W dniach 10-16 i 17-23 maja 2015 r. w Borowinie pod Warszawą w ramach kursu Akademia Wiosenna - Wyzwania Zrównoważonej Gospodarki Odpadami Opakowaniowymi odbyły się warsztaty poświęcone zrównoważonej gospodarce odpadami opakowaniowymi w mieście i firmie.


Celem niniejszych warsztatów była diagnoza i analiza środowiskowych, ekonomicznych oraz społecznych wyzwań, jakie stoją przed gospodarką opakowaniami po wodzie w kontekście miasta i firmy. Uczestnikami warsztatów były osoby związane z tematyką ochrony środowiska, gospodarki odpadami – zarówno młodzież studiująca, poszukująca pracy oraz zatrudniona w jednostkach samorządu terytorialnego (JST), prywatnych przedsiębiorstwach lub stowarzyszeniach ekologicznych.

Niniejsze warsztaty oprócz wymiany między uczestnikami własnych doświadczeń i wiedzy, dały możliwość poznania poglądów na temat odpadów opakowaniowych i picia wody z kranu z perspektywy Interesariuszy, m.in.: przedsiębiorców, JST, fundacji ekologicznych, zrzeszeń podmiotów zajmujących się recyklingiem, itp.


Spotkania z Interesariuszami umożliwiły uczestnikom zdobycie nowych doświadczeń, poznanie problemu z innej perspektywy, a w ostateczności przyczyniły się do wypracowania szeregu innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy lokalnej gospodarki opakowaniami na wodę i inne opakowania, czyniąc ją bardziej zrównoważoną. Innowacyjne rozwiązana mogą mieć również swój udział w kształtowaniu postaw producentów i konsumentów względem opakowań i picia wody z kranu, wskazując na konieczne działania, które należałoby podejmować nie tylko w swoim otoczeniu, ale również w firmach, JST czy kreować postawy do zmian w wyższych szczeblach administracji rządowej.


To co udało się wypracować uczestnikom kursu przy współudziale doświadczeń ze strony Interesariusz możecie przeczytać w niniejszym artykule Zakończenie Akademii Wiosennej 2015 - Raporty.


Poszczególne Raporty znajdują się w poniższych linkach:

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w projektach realizowanych przez Fundację Sendzimira w szczególności w Akademiach Wyzwań Zrównoważonego Rozwoju.


Zachęcamy również do zapoznania się z raportem „Woda wolna od butelek”, który stanowi źródło informacji o tym, co mieszkańcy polskich miast sądzą o wodzie butelkowanej i pochodzącej z kranu.



OSTATNIE WPISY
INFORMACJE
TAGI
bottom of page