top of page

AKTUALNOŚCI

EKOSPALANIE


W Polsce realizowana jest obecnie budowa sześciu Zakładów Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów (ZTUO), których jednym z celów jest zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowiska. Jedną z prowadzonych inwestycji jest EcoGenerator – ZTUO dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego.


EcoGenerator


Jego budowa została zainicjowana w ostatnim kwartale 2013 r. i według założeń miała potrwać do końca 2015 r., jednak możliwe, że zakończenie robót zostanie przesunięte do marca 2016 r. Inwestycja, która powstaje na Ostrowie Grabowskim będzie pełniła rolę instalacji unieszkodliwiania odpadów dla obszaru zamieszkałego przez ponad 1,2 miliona ludzi. Wytwarzane przez nich odpady w ilości ok. 400 tys. ton rocznie, będą mogły być zagospodarowane w spalarni, która może przetworzyć 150 tys. ton śmieci rocznie w energię.

Szczecińska spalarnia to nie tylko odpady. Ciepło wytwarzane podczas spalania odpadów komunalnych będzie źródłem energii elektrycznej (7,5 MW) oraz cieplnej (32 MW) na potrzeby ZTUO oraz około 30 tys. gospodarstw domowych.


Co będzie spalane?


Recykling odpadów komunalnych, opierający się w głównej mierze na selektywnym ich zbieraniu to - poza zapobieganiu ich powstawaniu – jeden z głównych celów polityki ekologicznej Unii Europejskiej. Gminy, które odpowiadają za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców skupiają się głównie na zbiórce: odpadów opakowaniowych, zielonych, wielkogabarytowych, budowlanych, niebezpiecznych i zmieszanych. To właśnie ta ostatnia grupa – odpady zmieszane, wraz z odpadami balastowymi, będzie spalana w ZTUO.


Dlaczego spalanie?


Zdecydowana większość odpadów (około 60%), może zostać odzyskana poprzez recykling lub ich zagospodarowanie jako materiał kompostowy, pozostała część odpadów nie nadaje się do ponownego wykorzystania, dlatego w związku z ograniczaniem składowania odpadów komunalnych, najlepszym rozwiązaniem jest ich spalenie, uzyskując przy tym energię.

Spalanie to również inwestycja w ochronę środowiska oraz w poprawę jakości życia mieszkańców, jak również ogólny rozwój i poprawa systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie. Szczeciński EcoGenerator - oprócz podstawowych założeń – planuje wdrożenie działań mających na celu kształtowanie postaw ekologicznych dzieci, młodzieży i dorosłych z wykorzystaniem sal konferencyjnych i ścieżki edukacyjnej, które mają powstać na terenie zakładu.


Ograniczenie wpływu na środowisko


Spalanie odpadów wiąże się z wpływem na środowisko. W jaki sposób ZTUO w Szczecinie będzie realizował politykę ograniczania negatywnego wpływu na środowisko, który może mieć miejsce podczas procesu spalania odpadów?

Oprócz instalacji spalającej i pozyskującej energię, EcoGenerator zostanie wyposażony również w instalację oczyszczania spalin. Zanieczyszczenia zostaną w niej pozbawione szkodliwych substancji gazowych i pyłów w stopniu gwarantującym całkowite bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Powstający w procesie żużel i popiół będą wykorzystywane do produkcji kruszyw stosowanych przy budowie dróg.

Oczyszczalnia ścieków, która ma powstać na potrzeby ZTUO, eliminować będzie zagrożenie związane ze ściekami technologicznymi, powstającymi w procesie oczyszczania spalin. Wytrącone w procesie osady będą zagospodarowywane w instalacji stabilizacji i zestalania odpadów z innymi odpadami stałymi, które kierowane będą na składowiska odpadów, a oczyszczona woda będzie odprowadzana do pobliskiej rzeki.



Opracowanie i fot.: mgr inż. Jerzy Karpiński

OSTATNIE WPISY
INFORMACJE
TAGI
bottom of page